Henna - léčivá rostlina s barvícím účinkem
(hindsky: mehandi, arabsky: hinna, latinsky: lawsonia inermis, také mehndi, al-khanna, al-henna, jamaica mignonette, egyptian privet, jemná lawsonie)Henna je 1-1,5m vysoký keřík, s malými tmavě zelenými podlouhlými listy asi 2-3 cm širokými. tento košatý keřík má hodně větví a šedohnědou kůru. Henna kvete v červenci a v srpnu,má mnoho drobných bílých, růžových, krémových nebo červených kvítků,které sladce voní.po odkvětu zůstávají malé kulaté modročervené plody.Roste v horkém a suchém podnebí, zejména v Indi, v Egyptě a v Tunis
Jak dokazují archeologické průzkumy, např.v Indii v jeskyni Adžanta Elora u Bombaje (320 n.l.) henna se používá více jak 5000 let a to nejen v kosmetice ale i v lékařství.Malba tam znázorňuje princeznu z patliputry, jak sedí pod stromem a ruce a nohy má pomalovány květinovým vzorem z henny.V Egyptě byla henna na mumifikovaných pozůstatcích, v sarkofázích, na malbách a v písmech.i když hennu známe tak dlouho, nikdo neví , odkud se vzala ale je jisté, že od pradávna se používala k rituálnímu zdobení.
Nejlepší henna na světě se pěstuje v Radžastánu z bylinky známé jako Mehandi (lawsonia elba) více než 500 let.
v Indii má henna mazi rostlinkami své významné místo, Indové věří, že henna je obzvláště milá bohyni Lakšmí, takže přináší štěstí a prosperitu.
Ájurvédačarjové a mudrci dávné Indie Čarak a Šušrut se o henně zmiňují ve svých spisech a dodnes zůstává henna nepostradatelnou součástí ájurvédské ošdhalaj tj.lékárny. Jen pro zajímavost i Aristoteles hennu uvádí ve své historii rostlin.
Nyní se henna používá jak v lékařství, barvířství, tak i v kosmetice. Henna je tak známá především díky svému vysokému obsahu výživných látek.Používá se celá rostlinka, šťáva z květů,lístky,kořeny i kůra.
Zdroj : omcentrum praha,publikace Henna pro krásu žen
wikipedia.org
Žádné komentáře:
Okomentovat